Pasztet z soczewicy
kuchnia / / gru 01, 2015
Czy też czasem zastanawiacie się jak wykorzystać warzywa na których gotujecie zupę? Mam tu na myśli warzywa z bulionu, nie z jarzynowej ma się rozumieć 🙂 Tym razem pomyślałam, że je zmielę razem z gotowaną soczewicą, dodam przyprawy, jajko i upiekę pasztet. Jak pomyślałam tak zrobiłam. Oparłam się na przepisie na pasztet z czerwonej soczewicy z bloga poezja-smaku.pl.
Składniki:
- 600 gram ugotowanej soczewicy (ja użyłam takiej se słoika, ale myśle że to będzie jakieś 250 gr suchej)
- włoszczyzna z bulionu (3 marchewki, 2 pietruszki, kawałek selera, por)
- przyprawy: sól, pieprz, 1 łyżeczka ostrej papryki,1 łyżeczka słodkiej papryki, 1 łyżeczka kuminu, 2 łyżeczki nasion gorczycy, 4 goździki, szczypta gałki muszkatołowej, 1/2 łyżeczki imbiru.
- 2 białe cebule
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki masła
- 2 jajka
- opcjonalnie bułka tarta, lub bułka namoczona w wodzie odsączona
Przygotowanie:
Cebule i czosnek posiekaj i zeszklij na maśle. Warzywa zmiel w maszynce do mielenia razem z soczewicą i zeszkloną cebulą z czosnkiem (opcjonalnie możesz dodać do mielenia wcześniej namoczoną i odciśniętą bułkę -> pasztet będzie ściślejszy)
Wszystkie przyprawy utrzyj w moździerzu i dodaj do masy. Dokładnie wymieszaj. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Jeśli smak jest dobry dodaj 2 jajka i dokładnie wszystko wymieszaj.
Przelej mase do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia lub jednorazowej formy na pasztet.
Rozgrzej piekarnik do 190 °C i piecz conajmniej 1 godzinę. Pasztet musi być rumiany z wierzchu, wiec jeśli trzeba przedłuż czas pieczenia. Na koniec możesz na kilka minut włączyć termoobieg. Wyjmij z formy po całkowitym wystudzeniu, najlepiej wstawić na noc do lodówki.
Smaczego!
ps: Wyobraźcie sobie, że z tej zupy były jeszcze pierogi 🙂
A Wy co robicie z warzywami i mięsem z zupy?
Comments 0